Úvod do NLP (neurolingvistické programování)

Description

Ahoj a nebo dobrý den.

Další téma, které bych chtěl probírat, je NLP. Dlouze - neurolingvistické programování. Abych to nenatahoval, kdo neznáte historii slova a metody, vygooglete si to. 😄 Chci se zaměřit spíše na účel této metody a praktické příklady.

O co ve stručnosti jde? Když to řeknu hodně stručně, tak NLP učí jak mluvit, aby vás lidi poslechli. Vsadím se, že ti, co neví, o co jde, se teď zarazili a možná trošku nevíte, co si o tom myslet. Nejste sami. Veřejností je tato metoda vnímána různě, četl jsem, že podle nějakého průzkumu to až polovina lidí považuje za negativní či agresivní techniku.

Musím se hned přiznat, že já to tak dramaticky nevidím. Beru to jako další z asertivních technik. Prostě způsob, jak se na něčem domluvit. Všichni to přeci známe, lidi jsou různí. Mají různé zážitky, měli různé dětství, nevíme jak dneska vstali...Všechno tohle ovlivňuje, jak se nám s takovým člověk podaří zrovna dneska domluvit. Tahle metoda nám pomůže i přes všechny negativní věci, co se mu dnes nebo v životě staly, dosáhnout nějakého kompromisu a domluvit se alespoň na něčem. Takže to může třeba uklidnit nějakou rozepři, než se dostane do argumentačních faulů apod., a hlavně taky nelze brát ohledy na to, že člověk blbě vstal, když jste za ním jel přes půl republiky na jednání.

Proto to mám rád, nikomu tajnými slůvky přeci neříkám kup si sportku nebo dělej zadara přesčasy. Jen se s ním snažím najít kompromis, i když ten protějšek často ne a je naprosto negativní.

Rád bych ještě stručně rozebral ten název, hledal jsem nějaký hezký stručný rozbor a nakonec ho našel na webu nlptrainingcenter.cz. Tam píšou, že NLP (neboli Neuro-lingvistické programování) přímo popisuje to, čím se tento program zabývá - tedy, jak změna komunikace (což je lingvisticka) může ovlivnit myšlení (od toho neuro, zkrácená neurologie), což má za následek změnu chování (alias takové naprogramování protějšku na to, co chceme).

Ještě jednou pomalu - komunikace je lingvistika - myšlení je neurologie - chování je programování.
Dohromady je to tedy, že Neuro-lingivstické programování se zabývá změnou komunikace, což může ovlivnit myšlení a to má za následek změnu chování.

No, četl jsem, že název mohli vybrat lepší. Ale metoda se rozšířila a pak bylo pozdě to měnit, takže s tím hold musíme žít. 😄 

Takže k tomu NLP. Je to tedy sada nějakých technik, přístupů, nástrojů založených na nějakých předpokladech. Teď se asi ptáte, co tyhle obecné kecy znamenají v praxi?
No jednoduše, že ti chytří vědečtí pánové zkoumali klasicky lidi, svoje kolegy - proč byl někdo úspěšný a proč ne - a zjistili, že se nějaké vzorce chování či řeči opakují a náš mozek je nějak vnímá. A my pak nějak reagujeme. A to na základě toho vstupu, co jsme dostali. Už tam vidíte tu podobu s programováním? Vstup a výstup?

Pořád moc složitě popsáno? Představte si tedy to, že když někdo řekne stejnou větu a jen prohodí pořadí (alias slovosled) dosáhne více pravděpodobně od protějšku kýženého výsledku. Na příklad si ještě počkejte.🙂

Teď se hodí doplnit, že nejde jen o mluvení, ale efekt podporuje řeč těla. To je ale samostatná kapitola a úplně to vynechám. Jak se říká, nebudu do toho vůbec zabrušovat.

Tak super, nechci Vás fakt zatěžovat těmi psychologickými pojmy, na netu je toho mrak. Takže klidně googlete. Vám stačí vědět, že NLP pomáhá v komunikaci i lidem, kteří normálně nenajdou společnou řeč.

Tak a to by podle mě na úvod stačilo, víte co technika NLP je a čím se zabývá. V příštím díle bychom se vrhli na to zábavné - na příklady z praxe.

Mějte se fajn, ahoj.

Audio


Author and date

  • Jakub Cígl

  • December 16, 2019

Buy me a coffeeBuy me a coffee