NLP - souhlasný postoj

Description

Vítejte v podcastu Cigiho management!

Dnes tady máme pokračování minisérie o NLP neboli o neurolingvistickém programování. Z NLP je to díl číslo tři, takže jestli jste neslyšeli díly předchozí, doporučuji si je pustit. Ne všechno v NLP navazuje, ale ten úvod (o čem to je) může spousta považovat za užitečný intro. Plus úvod říká, že souhlasný postoj, který budeme dnes řešit, je super účinný ve spojení s minule probíraným vzorcem předefinování tématu.

O co tedy jde v souhlasném postoji? Stručně řečeno - s něčím souhlasíte, i když s tím nesouhlasíte. Zní to šíleně, já vím, ale pointa je, že než se s někým dohadovat a argumentovat, je lepší někomu říci, že s ním souhlasíte - jeho mozek se potom přepne do módu „hele, já uspěl, vyhrál jsem hádku, argumentační válku nebo zkrátka cokoliv“ a začne vás najednou více vnímat. Což by jinak neudělal, kdybyste mu oponoval. Lidé mají totiž rádi, když s nimi někdo souhlasí, když mají pravdu…nebo vy snad ne? 

Díky souhlasnému postoji navážete takzvaný spřízněný vztah, kdy Vás druhá strana začne najednou poslouchat. Pomůže doslova vetřít vaši myšlenku do cizí, i když je třeba naprosto protichůdná.

Asi už tušíte, jak budeme skládat větu, a tak to nebudu dále protahovat.

Tento vzorec zní: Souhlasím…ŽE NĚCO...a dodal bych, že…NĚCO JINÉHO.

S tím, že „a dodal bych, že“ může mít různé obměny podle toho, co chcete říci. Jen se vyhněte slovu ALE, je hodně agresivní a u lidí zase značí „POZOR, POZOR“ (někdo říká ALE tam bude nějaký háček).

Můžete říci třeba:

Souhlasím…ŽE NĚCO…a proto…NĚCO JINÉHO.

nebo

Souhlasím…ŽE NĚCO…a to znamená…NĚCO JINÉHO.

Všimněte si, že se netváříte, že se vším souhlasíte, ale zároveň získáte pozornost. Protože, jak byste sami reagovali? No, zajímalo by Vás, s čím souhlasím a s čím ne, a tak byste opět dávali pozor. V klidu se nad tím zamyslete, ještě jednou zopakuji - věta zněla „Souhlasím téměř se vším, a proto…nebo a to znamená nebo jakoukoliv druhou část věty zvolíte.

Tak a konečně k příkladům, co třeba:

„Souhlasím, že jsme dodali zakázku s mírným zpožděním a dodal bych, že budeme mít méně práce s testováním, protože jsme všechny chyby odstranili dopředu.“

Nebo:

„Souhlasím, že je naše cena vyšší, a proto se můžete spolehnout na kvalitu našich služeb, protože jinak bychom si ji nemohli dovolit.“

Případně delegace či zadávání úkolů:

„Souhlasím, že tenhle úkol je otravný, a to je ten důvod, proč to dávám tobě a ne někomu jinému. Oni by to nezvládli.“

Případně omlouvání přesáhnutí rozpočtu s trošku jiným začátkem věty, když už jste použili mockrát souhlasím:

„Uznávám, že jsme přesáhli rozpočet, a to znamená, že jsme na začátku nevěděli všechny podstatné zkutečnosti, které cenu ovlivňují.“

Kdybych to spojil s minulou lekcí a příkladem, tak by to mohlo být takhle:

„Souhlasím, že ta oranžová barva je pěkná a dodal bych, že nejde o to, jestli se líbí vám, ale o to, která se líbí zákazníkům.“

…že jsou tyhle dva vzorce dohromady super účinné, že?

Teď k trošku morální otázce, kterou jsme už trošku nakousli upravenou první částí vzorce, myslím to „souhlasím téměř se vším“. Ptáte se, máte souhlasit se vším? Nebojte nemusíte. Když je Vám fakt něco proti srsti, můžete použít takovou tajnou myška věc a říci jenom:

Souhlasím s tím, co si řekl, a proto bla bla.

nebo

Souhlasím s tím, co si řekl a dodal bych bla bla.

Tím jste se částečně vyhnuli souhlasení s jeho názorem obecně, ale zároveň řekli jeho mozku to tajné slovo souhlasím. Jen jste řekli, že souhlasíte s tím, co právě řekl. Kdybych byl ošklivý, tak prostě souhlasíte s tím, že mluví. 🙂 Jasně, je to slovíčkaření, ale přesně o tom občas NLP je. 

„Souhlasím, že ta oranžová barva je pěkná a dodal bych, že nejde o to, jestli se líbí vám, ale o to, která se líbí zákazníkům.“

Tak, to by mohlo pro tento díl a souhlasný postoj stačit. Doufám přátelé, že se Vám tenhle díl líbil tak jako mě.

Nezapomeňte mi hlavně dál psát, tak jak to děláte, moc mě baví s Vámi diskutovat! Dejte mi zase vědět, co jste vymysleli za použití vy - připomínám e-mail jakub.cigl@gmail.com. Mějte se fajn a těším se příště.

Páčko

Audio


Author and date

  • Jakub Cígl

  • February 28, 2020

Buy me a coffeeBuy me a coffee