NLP - základní vzorec předefinování tématu

Description

Vítejte v podcastu Cigiho Management, díky, že jste si mě zase pustili. A hlavně vás vítám v novém roce 2020 a přeji Vám do něj jen to nejlepší! 

Dneska se chci podívat na první, v literatuře často zmiňovaný jako základní, vzorec. Jde o tzv. předefinování tématu. Jednoduše řešeno, změníte téma konverzace. Jo a ještě než se do toho pustíme, doporučuji si pustit úvod do NLP, tedy předchozí epizodu!

Určitě se teď ptáte, proč by se Vám změna tématu měla hodit a jestli není trošku podlé měnit téma rozhovoru, když s Vámi někdo o něčem mluví. Ale pozor, vždy jde o to, jak a kdy budete tyto vzorce používat. Nikdo nikdy neřekl, že nejdou použít i negativně - ale i právě proto je nutné, abyste je znali, odhalili a nenechali se zviklat například právě na tu změnu tématu.

Zmíním teď, proč by se Vám to mělo tedy hodit.
Hlavně to můžete použit, když se, bohužel, s někým hádáte - daný člověk pořád opakuje jeden argument neustále dokola a vy se o tom již nechcete bavit.
Příkladem může být, že jste obchodník. Váš potenciální zákazník neustále pomlouvá váš produkt či sám odbíhá od tématu - vy se tedy nemůžete dostat k výhodám produktu a tím mu ho představit.
Nebo řešíte s klientem, proč vybrat červenou barvu loga místo oranžové - určitě proto máte jako profesionál důvod a nelze brát ohledy na to, že oranžová je klienta oblíbená.

A takovýchto příkladů může být celá řada.

No a teď k tomu vzorci, abyste ho mohli vůbec použit, věta tedy zní:

Nejde o TOTO, ale o NĚCO JINÉHO, a proto…BLA BLA.

Kde je samozřejmě TOTO současné téma, o kterém mluvíte, a už o tom nechcete ani slyšet.
NĚCO JINÉHO je téma, kterého potřebujte docílit.
A konec souvětí a proto…BLA BLA si už můžete upravit podle použití, kterého chcete docílit.

Nyní vzorec zopakuji - doporučuji zapsat, jestli tedy zrovna neřídíte, abyste to měli před sebou.
Nejde o TOTO, ale o NĚCO JINÉHO, a proto...BLA BLA.

Výborně, jdeme dál...

Nejde přeci o podobu vzorce, ale o reálné použití v praxi, a proto bych Vám teď měl říci pár příkladů, nemyslíte?

„pauza“

Tak, kdo si všiml? Právě jsem použil ten vzorec, jen tak ze srandy, abych Vám ukázal, že použití je fakt široké. Takhle můžete uzemnit učitele, který bude pořád mluvit o teorii a uvidíte, jak zareaguje - protože jste ho zahnal do kouta s tím, že měl asi říci pár příkladů. 🙂 Ale neprozraďte, že jsem vás to naučil.

Doplním, že vždy je lepší končit otázkou - proč ptáte se? No protože oznamovací věta nenutí druhou stranu k zamyšlení, a tak jí může zase jenom vypustit a jet si dokola to svoje - to, co již nechcete slyšet. Otázka takový prostor nedává - i když znám jedince, kteří přeskakují i ji.

Tak a další příklady. Třeba kdybychom se vrátili k té barvě:
„Nejde přeci o to aby se to logo líbilo vám, ale o zákazníky, které má zaujmout…a proto bychom měli vybrat právě červenou, protože podle průzkumů působí důrazněji, nemyslíte?“

Docela dobrý ne? A nebo třeba asi časté téma při řešení peněz. Z mého oboru by to mohlo být:
„Nejde přeci o to, že nyní vás aplikace bude stát půl milion Kč, ale o to, kolik peněz Vám ve výsledku ušetří…nemůžeme si teď cvičně vypočítat výhled na 5-10 let a uvidíme, s jakou bilancí skončíme na konci?“

Dále vývojář může argumentovat tvrdohlavým juniorům.
„Nejde přeci o to, že teď ti to funguje, ale o neškálovatelnost kódu…nebylo by lepší napsat to tak, že kdykoliv to bude chtít použít někdo jiný, použije metodu, která ušetří všem čas i peníze?“

Co na to říkáte? Hustý ne? Ty jo, slovo hustý jsem nepoužil teda dlouho😄

Tak a teď cvičte lidičkové a dejte mi vědět, co na to říkáte. Taky se zkuste soustředit na okolí a poslouchat, kdo tento vzorec využívá.
Zajímavostí také je, že někteří jedinci nadaní na lingvistiku ho můžou používat, aniž by to dělali vědomě. Zkrátka postupem života zjistili, že zvolí-li v rozhovoru nebo hádce takovýto slovosled, dosáhnou svého.
Ale nebojte, můžete to používat, i když tento přirozený talent nemáte.🙂

Kdybyste mi napsali na jakub.cigl@gmail.com, kde jste vzorec použili vy, budu moc rád!

Tak už trénujte, kluci a holky, a těším se na další díl, páčko!

Audio


Author and date

  • Jakub Cígl

  • January 29, 2020

Buy me a coffeeBuy me a coffee