Na co se těšit v manažerském podcastu?
Description
Vítejte v mém podcastu Cigiho Management, pro ty, které zajímá, kdo jsem a proč si myslím, že Vám mám co říct - poslouchejte pořád dál. Pro ty, kterým je to jedno a jenom chtějí vědět, jestli odebírat tento podcast a těšit se na další díly, skočte do času 2:35 kde popíšu témata, kterým se chci věnovat.
Ti, kdo jste nepřeskočili díky. Moje jméno je Jakub Cígl. A má přezdívka je Cigi - od toho název podcastu. Studoval jsem nejdříve aplikovanou informatiku, což byl čistě počítačový obor a když jsem zjistil, že chci mít přesah i do jiného odvětví, jako podnikání a management obecně, pokračoval jsem po bakaláři. na ekonomickou informatiku, kde jsem doklepal inženýra.
Již během studia jsem se angažoval v podnikání a kromě vlastních projektů, které z nejrůznějších důvodů nevyšli - jsem spoluzaložil s dalšími dvěma parťáky první coworkingové centrum na jihu čech, konkrétně v českých budějovicích. Cowo (což je jeho nový název) mělo teď někdy dokonce páté narozeniny, takže na to jsem patřičně hrdý. V tom již aktivně nepůsobím, dohodli jsme se na vyplacení a ukončení mé spolupráce po vzájemných neshodách. Nepůsobím tam za chvíli cca 2 roky.
Kdybych se ještě měl vrátit k dalším neúspěšným projektům, tak někoho tzv. fuck upy zajímají a chtějí vědět co bylo špatně, proč to nevyšlo a poučit se z chyb, takže kdyby byli zájem. Klidně na to udělám díl podcastu. Zájem vyjádřete prosím na mém e-mailu jakub.cigl@gmail.com
Po uvolnění rukou jsem začal dělat svůj další projekt a to je tiskni.space, je to webová aplikace, která vám srovná všechny nabídky tisku na internetu a ušetří Vám tak světelné roky při hledání té nejvýhodnější tiskárny. Již mám hotovou více než první verzi a navazuji spolupráci s prvními tiskárnami - další kroky jsou rozšíření spolupracujících tiskáren a získání investice na rychlejší rozvoj. Uvidí co budoucnost přinese. :)
Pár let se věnuji hlavně projektovému managementu. Kde řeším věci jako time management, způsoby vývoje webových a mobilních aplikací, komunikaci s lidmi, metodu GTD (v čr známé spíše jako "mít vše hotovo") nebo metodu NLP (dlouze neurolingvistické programování). Takhle asi ve stručnosti s tím, že všechny tyhle věci se dají rozpadnout na řadu dílčích činností, o těch ale až později...
No a proč podcast? Protože se mi poslední dobou stává - a teď bych byl rád, aby to nevyznělo nějak namachrovaně - že někam přijdu a drtivou většinu již znám. Příklad - loni jsem byl na scrum kurzu, do té doby jsem se vše učil (v uvozovkách) pouze na internetu a myslel jsem si,.... že přeci to nemůže být tak kvalitní zdroj jako kurz. No - omyl - může. Na to že kurz stál tuším přes deset tisíc, tak jsem cca 80% věděl a přišlo mi, že spousta věcí se nezmínila....
Nebo jsem šel na kurz manipulace, alias NLP neboli neurolingvistické programování. Samozřejmě taky za peníze. Kde jsem věděl tak 150% toho co tam bylo zmíněno.... Také chodím po různých přednáškách a snažím se číst věci v komunitě, ale nejsem z toho zkrátka poslední dobou vůbec, jak se říká odvařen.....přitom si o sobě vůbec nemyslím, že jsem nějaké extra nabitý, pořád se chci zdokonalovat, ale nemůžu poslední dobou najít zdroj....
Další příklad Stalo se mi i to, že jsem měl dobrý kontakt v jedné, dá se říci, korporaci, kde jsem se chtěl inspirovat procesem, ale měli ho horší než používám sám, či mnohem menší firma, pro kterou jsem se ohledně toho procesu chtěl informovat....protože sama malá firma věděla, že ten jejich proces není zdaleka ideální. No ve srovnání s korporací ideální byl.... No a tak mi napadlo, protože mi přijde, že je v ČR málo českých zdrojů, že bych mohl moudra co jsem posbíral zase předat dál a někomu třeba pomoci.
Možná se objeví dotaz, proč nepíšu blog, no protože jsem na psaní dost levej, ale huba ta mi jede. 🙂
Tak, to by bylo o mě. A teď ten podcast, čemu se budeme věnovat konkrétněji:
Možná jste zaznamenali kampaň 10 years challange, přiznám se, že ani nevím, kde se vzala a to ani po krátkém googlení - ale pro ty co neví o co jde, lidi ukazují svoje fotky před deseti lety vs nyní. Jak to tak na internetu bývá, trošku se to zvrtlo a začali vznikat vtipné koláže. U nás v ČR je populární fotka dálnice s cedulí "musíme to opravit", kde se za deset let nic nezměnilo 😄 😄 Nebo fotka prázdné peněženky, kde je rok 2009 také stejný, jako 2019 😄 A zkrátka takových najdete mraky - ale proč to zmiňuji?
Deset let je dlouhá doba a tuplem v IT. Lidi z oboru možná zahlédli takový pěkný obrázek 10 years challange, kde v roce 2009 byl pouze obor "web designer" nebo činnost chcete-li "web design", ale nyní v roce 2019 máme pojmy jako user experience designer, user interface designer, customer experience engineer, interaction designer, user research, UI/UX designer, prototyp designer, full-stack user architect....tyto pojmy jsem si vypůjčil z toho obrázku, ale zkrátka je to tak a kdo ví, co tam chybělo 🙂 . A stalo se tak i s dalšími činnostmi, rozšířili se programovací jazyky, způsoby vývoje, protože se tlačí na čas. Rozšířil se SEO obor, i když se jednu chvíli říkalo, že už umírá. Více se řeší způsoby propagace, sleduje se konkurence všemi možnými pohledy a liší se i to, jestli budete práci odhadovat v hodinách nebo tzv. story pointech.... také velmi pokročila byznys analytika, která svádí (dle mého úhlu pohledu) boj jestli má být před či po UX analytické fázi, snažíme se tyto činnosti co nejvíc propojit a naučit se je kamarárdit.
A tak tohle všechno a mnohem více řešíme v projekt managementu IT projektů a snažíme se to zkorigovat. Takže i nám přibývají způsoby, jak to řídit.
Můj názor je, že zatímco dříve se stávali projektovými manažery hlavně lidé, kteří měli největší zkušenosti ve skupině lidí, kterou měli posléze manažerovat a stávalo se to tím stylem, že někdo přišel a řekl "hele, si tu nejdéle a je vás už moc, tak to řiď", tak dneska je to již jinak a je to tak komplexní věda (když to trošku přeženu), že se na to dá studovat, připravit se na to a můžete to jít dělat i s minimálními zkušenostmi v daném odvětví. Pořád se jen snažíte docílit uspořádání ucelené sady činností v časově ohraničeném období, ať je to výroba auta, aplikace, baráku, léku... otevření nové pobočky prodejny, či uvaření jídla - ano i to je ucelená sada činností v časově ohraničeném období 🙂 ...no a takových činností je prostě mraky.
Věřím, že si rozumíme.
No a aby toho nebylo málo - já osobně, chci být i dobrý leader. Takže mi nejde o strojovou činnost plánování, ale snažím se tým motivovat, inspirovat...snažím se aby členové týmu dělali jen co je baví. Když vím, že někdo nechce dělat aktualizace 50 pluginů na wordpressu, protože by radši než to, zapálil domov osiřelých koťátek, tak to radši dám udělat nějakému flegmatikovi, který nic neřeší a prostě se tím prokouše.
Tím chci říci, můžete se určitě těšit i na témata spojená s lidskou stránkou věci jako je temperament či lidí, jak sestavit tým či jak s kým komunikovat, - no a takových témat se dá také spousta vymyslet.
Takže lidi, těžte se! A ještě jednou - budu rád, když napíšete co chcete slyšet co nejdříve na můj email jakub.cigl@gmail.com
Doufám, že brzy naslyšenou u druhého dílu, příjemný zbytek čehokoliv co právě děláte - ať je to řízení, vaření, cesta pěšky do práce, chystáte se spát nebo se vzděláte v práci.
Naslyšenou a těším se!
Author and date
Jakub Cígl
February 07, 2019