Soft skills velmi stručně

Description

Vítám vás v podcastu Cigiho Management, doufám, že se máte všichni dobře a jste negativní. Poznámka - točeno v době covidové.

Chtěl bych Vám nejdříve poděkovat za příjemné ohlasy na poslední epizodu a doufám, že i tato vás obohatí. Pojďme na to.

Dneska jsem si připravil jen krátkou vzdělávací lekci, kde bych Vám chtěl říci úplné základy o soft skills. Tohle slovní spojení hodně počeštilo - alespoň v mém okruhu už jej slýchám jen pouze takto anglicky, vůbec ne česky. Nicméně, v češtině je to nazýváno měkkými nebo jemnými dovednostmi. Na internetu jsem našel názory, že jedna či druhá verze je špatně překládána. Podle mě je to jedno, při použití obou slovních spojení všichni pochopí, o čem se bavíte.

No a co to tedy je? Když se na to kohokoliv zeptáte, pravděpodobně nenajdete stejnou odpověď. Obor je totiž celkem rozsáhlý, a tak to důležité může každý vidět zrovna v jiné části.

Obecně můžeme říci, že se jedná o souhrn netechnických dovedností, které souvisí s tím, JAK pracujete. Zahrnují to, jak komunikujete s kolegy, jak řešíte problémy a jak řídíte svou práci. Často se spojují s tzv. EQ, tedy emočním kvocientem, který hodnotí emoční inteligenci. Tato emoční inteligence se točí hodně kolem empatie, tedy schopnosti porozumět, jak se cítí ostatní, ale i já sám, a ovládání svých vlastních emocí.

Kromě toho se soft skills zabývají například komunikační schopností či time-managementem a spoustou a spoustou dalších činností. Proto, jak jsem zmiňoval, vám možná každý vyjmenuje to, co zrovna zůstalo v hlavě jemu, nebo právě daný člověk vnímá jako důležité. Na české Wiki najdete seznam snad dvaceti činností, které do toho můžeme počítat. Určitě si to projděte, ale pro představu, o čem se to bavíme, něco ještě přečtu.

Je to třeba:

  • asertivita

  • kreativita

  • strategické myšlení

  • strukturované myšlení

  • podnikatelské myšlení

  • leadership

  • samostatnost

  • aktivní přístup

  • schopnost zvládat stres

  • a další...

A abychom si vyjasnili, co to pro změnu není, tak si i musíme říci, co jsou ty hard skills - dovednosti tvrdé. Jsou definovány jako dovednosti, které - na rozdíl od soft skills - dokážeme měřit. Jsou to znalosti programování či jiné odborné znalosti. Patří sem například i zedničina a tyto druhy manuálních činností. Kdyby někoho napadlo, že ty soft skills nejsou přeci vůbec potřeba, tak pozor. S tím, kam společnost směřuje a jak se mění způsoby, jakými pracujeme - typicky nyní pří epidemii - tak jsou čím dál tím důležitější a žádanější. Nějaká slečna z HR totiž velmi dobře ví, že na pracovišti tvoří rozdíl právě tyto schopnosti. Někdo může být vynikající v technických znalostech, například programování, ale pokud nedokáže řídit svůj čas nebo pracovat v týmu, nemusí být na pracovišti úspěšný.

Měkké dovednosti jsou také důležité pro úspěch většiny zaměstnavatelů. Koneckonců, téměř každá práce vyžaduje, aby zaměstnanci nějakým způsobem spolupracovali s ostatními. Dalším důvodem, proč náboráři a zaměstnavatelé hledají uchazeče s měkkými dovednostmi, je to, že měkké dovednosti jsou přenositelné dovednosti,  které lze použít bez ohledu na zaměstnání dané osoby. Díky tomu jsou uchazeči o zaměstnání s měkkými dovednostmi velmi přizpůsobivými zaměstnanci. Měkké dovednosti jsou zvláště důležité v zákaznických pracovních místech. Tito zaměstnanci jsou v přímém kontaktu se zákazníky. Schopnost naslouchat zákazníkovi a poskytovat mu užitečné a zdvořilé služby vyžaduje několik měkkých dovedností.

Mírná nevýhoda měkkých dovedností je, že jejich naučení je o dost složitější než u těch tvrdých. Jak se říká, někdo na to tu hlavu má a někdo ne, ale nebojte, neznamená to, že je nemůžeme zlepšit vůbec. Určitě se na nich dá pracovat, ale nepůjde to tak rychle jako například při zedničině.

Pokud už nějakou dobu pracujete, je pravděpodobné, že jste si již osvojili některé měkké dovednosti. Například, pokud jste pracovali v maloobchodu, pracovali jste v týmovém prostředí. Pokud jste nešťastným zákazníkům pomohli najít řešení, využili jste dovednosti řešení konfliktů a řešení problémů. Pokud jste manažer a často pracujete napříč týmy, nebo jste konzultant a jste vysílán na mise do cizích prostředí, kde je třeba navnímat rychle atmosféru týmu a přizpůsobit se prostředí, již jste také určitě nějaké soft skills pilovali.

Pokud začínáte pracovat, přemýšlejte o dalších aktivitách, které jste provedli, ať už prostřednictvím školy nebo na dobrovolnické bázi. Je pravděpodobné, že jste museli komunikovat, přizpůsobovat se změnám a řešit problémy. Můžete také uvažovat o měkkých dovednostech, které potřebujete rozvíjet. Například místo toho, abyste s manažerem diskutovali o problémech, navrhněte řešení těchto problémů. Pokud vidíte, jak kolega bojuje, nabídněte mu vstup. Pokud existuje proces, který by mohl zlepšit vaše pracoviště, navrhněte to.

Vidíte? Tohle jsou přesně oblasti měkkých dovedností a způsoby, jak je můžete vylepšovat. Osobně bych nazval jako velký klíč empatii, kterou v současné kolem sebe bohužel postrádám. Kdyby se mi někdo zeptal, jak začít vylepšovat svoje soft skills, doporučím mu zaměřit se na empatii. Hodně málo lidí je empatických a reaguje v souvislosti s tím, jak se asi druhý cítí.

Tak a tímhle doporučením bych dneska asi skončil, jak jsem říkal na začátku, tohle jsem chtěl pouze jako ten druh dílu, kde řeknu úplné základy, od kterých se můžete odrazit a když bude poptávka, můžeme jíti i trošku do hloubky u nějaké z oblastí.

Přátelé, děkuji za poslech, snad se Vám to líbilo a snad brzo na slyšenou a snad už i konečně na viděnou. Ještě zmíním, že zatím zvažuji, koho pozvat jako případného hosta na soft skills - jestli vůbec někoho zvát nebo se pustím do dalšího tématu. Dejte mi případně vědět, kdybyste měli tipy na jednu či druhou variantu.

Mějte se fajn a zůstaňte negativní. Ahoj

Audio


Author and date

  • Jakub Cígl

  • February 22, 2021

Buy me a coffeeBuy me a coffee